L I K U S
  start | wydarzenia | muzyka | grafika | video | tekst | arabski | katalog | likus :::  ::: likus.art.pl 
 


Festiwal i wystawa "Globaltica" w Gdyni
14 - 15 października 2005 i 14 - 28 października 2005
Gdynia, klub "Ucho"Globaltica Pod koniec przyszłego tygodnia coś naprawdę wielkiego dla wielbicieli Orientu i szeroko rozumianego nurtu etno i World Music - "Globaltica" w Gdyni. Jest to dwupłaszczyznowe przedsięwzięcie artystyczne muzyczno-graficzne składające się z:

"Globaltica" World Music Festival (14-15.10.2005) w klubie "Ucho" w Gdyni.
"Globaltica" Art Exibition (14-28.10.2005) w Sali Wystawowej Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Gemini.

Podczas tego dwudniowego święta muzyki fascynaci brzmieniem Orientu będą mogli zobaczyć i usłyszeć takie zespoły jak:

Globaltica MAHMOUD FADL z projektem "DELTA" (Egipt / Nubia) (14.10.2005, godz. 20:00, "Ucho")

Artysta pochodzi z tradycyjnej nubijskiej rodziny. Swoją karierę muzyczną rozpoczynał jako tancerz, jednak szybko odkrył w sobie talent do instrumentów perkusyjnych i jego kariera od tego momentu potoczyła się błyskawicznie - zaczął współprace z dwiema najważniejszymi postaciami we współczesnej muzyce nubijskiej: Ahmedem Adawia i z nieżyjącą już legendą: Alim Hassanem Kubanem. Największy sukces odniósł jednak Salamat - autorski projekt Fadla, który przybliżał słuchaczom zapomniane już rytmy i melodie Nubii. W Gdyni artysta zaprezentuje się ze swoim nowym projektem - Delta. Wraz z zespołem występują zwykle tancerki brzucha, które są bez wątpienia dodatkową atrakcją ich koncertu. Mahmoud Fadl ma na swoim koncie 9 płyt autorskich, a także współpracę z takimi artystami jak:Klezmatics, Maurice El-Medioni, Ferus Mustafov.
www.mahmoudfadl.com

Tego samego dnia wystąpi też rodzimy KWARTET JORGI (www.jorgi.serpent.pl) legenda folku w Polsce, a już następnego dnia, 15 października 2005 (sobota)w tym samym miejscu:


DOBRANOTCH (Rosja / Mołdawia / Liban)

Dobranotch Zespół pochodzi z Sankt Petersburga. Jest to wyjątkowa grupa muzyków - podróżników. Artyści inspirują się zarówno tradycyjną muzyką rosyjską, ukraińską, białoruską jak i bałkańską, żydowską, a nie obcy jest im także folklor miejski. Dobranotch to pięciu doskonałych muzyków grających na takich instrumentach jak: skrzypce, cymbały, akordeon, tuba, baraban oraz darabuka, na której gra prawdziwy wirtuoz tego bębna - pochodzący z Libanu Ussama Shakhin.
Koncerty grupy tryskają energią i pozytywną wibracją, która przechwytywana jest przez wszystkich słuchaczy. Dzięki temu nikt z uczestników koncertu nie potrafi ustać w miejscu, a sam koncert przeradza się w wielką "balangę". Podczas koncertu zespół będzie promował swój najnowszy krążek - "Gagarin Chochek" wydany przez Orange World Records. www.dobranotch.spb.ru

oraz YAT-KHA niezwykły zespół z republiki autonomicznej Tuwa (południe Syberii) wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. (polska strona: www.yat-kha.prv.pl oraz oficjalna www.yat-kha.com)


Globaltica Drugi kanał działań artystycznych w Gdyni to wspomniana już wystawa "Globaltica" Art Exibition w Sali Wystawowej Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Gemini. Rozpocznie się ona tego samego dnia co festiwal trwać będzie jednak dłużej bo aż do 28 października. Celem tej wystawy jest, jak podaje organizator:

"Ukazanie wpływu sztuki ludowej na współczesnych twórców to główna idea wystawy. W jej ramach przedstawione zostaną prace artystów wywodzących się z różnych kręgów kulturowych, którzy w swojej twórczości w dużej mierze inspirują się tradycją ludową. Większość prac ma bardzo współczesny charakter, jednak trudno nie zauważyć w nich wątków nawiązujących do sztuki ludowej z różnych stron świata. Artyści, którzy wezmą udział w wystawie tworzą gdzieś na pograniczu sztuki i dizajnu, toteż pojawią się takie dziedziny jak malarstwo, kolaż, plakat, reklama etc. Różnorodność prac i technik odzwierciedla tutaj wielość kultur i tradycji. W każdej z nich można dostrzec jak przeszłość przeplata się z teraźniejszością, przybliżając współczesnemu odbiorcy, nieznane często tradycje innych kultur."

Wśród dziesięciu artystów prezentujących swoje prace znaleźli się tacy twórcy jak:

Tarek Atrissi TAREK ATRISSI (Liban)

pochodzący z Bejrutu, który grafikę i projektowanie studiował w Libanie, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Jego prace wystawiane były w Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Bibliotheque Nationale de France w Paryżu, w Muzeum Plakatu w Utrechcie, a także w wielu mniejszych galeria na całym świecie. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród w dziedzinie designu. Jego prace przesiąknięte są elementami Orientu. Tarek Atrissi specjalizuję się we współczesnej arabskiej typografii i jest twórcą wielu krojów współczesnych czcionek pisma arabskiego. www.atrissi.com

Reza Abedini REZA ABEDINI (Iran)

który jest jednym z najaktywniejszych współczesnych artystów w Iranie. Jego twórczość rozciąga się od projektowania okładek książek i różnego rodzaju magazynów, poprzez broszury reklamowe, aż do malarstwa. Jednak na świecie jest ceniony najbardziej jako twórca plakatów, które wielokrotnie były nagradzane na prestiżowych konkursach. To właśnie jego plakaty - bardzo proste w formie, lecz bogate w treści -spowodowały, że obecnie Reza Abedini jest zapraszany jako juror na konkursy plakatu od Japonii, aż po Stany Zjednoczone. Często także daje wykłady na najbardziej cenionych uczelniach artystycznych świata. www.rezaabedini.com

Majid Abbasi MAJID ABBASI (Iran)

podobnie jak Reza Abedini pochodzi z Teheranu, i podobnie jak on specjalizuje się we wszystkim co jest związane z dizajnem. W 1989 założył studio graficzne, które obecnie jest jednym z najbardziej prestiżowych w Iranie. Jego prace: plakaty, okładki książek, materiały promocyjne przedstawiane były w wielu specjalistycznych pismach na świecie: 2+3D (Polska), Art and Design (Chiny), Creation Numerique (Francja), Domus (Włochy), Etapes (Francja), Graphis (USA), KAK (Rosja), Novum (Niemcy), Phaidon (USA), TipoGrafica (Argentyna) czy TYPO (Czechy). Majid jest założycielem grupy "The 5th Color", w której skład wchodzą utalentowani irańscy graficy młodego pokolenia. http://www.5thcolor.com/about/au03.htm

Oprócz wspomnianych zaprezentują się też tacy artyści jak:

SYNTHIA SAINT JAMES (USA) www.synthiasaintjames.com
HUSSEIN SAIDI (Tanzania) www.ujamaart.com
ANTONIO ZAPATA (Kolumbia)
ESTHER MAHLANGU (RPA) www.esthermahlangu.co.za
OWUSU ANKOMAH (Ghana)
JAREK KOZIARA (Polska)
PIOTR PUCYŁO (Polska) www.piotrpucylo.comKONTAKTY:

oficjalna strona festiwalu:
www.globaltica.pl

Klub Muzyczny "UCHO"
ul. Św. Piotra 2, Gdynia
www.ucho.com.pl
e-mail: ucho68@op.pl


BILETY:
Gdynia
Klub Muzyczny UCHO
ul. Św. Piotra 2,
tel.782-29-69

Kawiarnia CYGANERIA
ul. 3-Maja 27
tel. /058 /699-36-43

Gdańsk
EMPiK Megastore
ul. Podwale Grodzkie 8 /przy dworcu PKP Gdańsk Gł./
tel. /058/ 301-62-88

CENY:
30 PLN - wstęp na jeden dzień
50 PLN - karnet na dwa dni


ORGANIZATORZY:
- Fundacja Kultury LIBERTY
- Urząd Miasta Gdyni
- Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego
- Klub UCHO
- Orange World Records / Exitoźródło: www.globaltica.pl
recenzja i relacja z "Globaltica" wkrótce na www.likus.art.pl
opracowanie: Przemysław Likus, www.likus.art.pl (09.10.2005)


 
© przemysław b. likus (2005-2006)